Reklam
Reklam
Beykoz Olay - Beykoz Haberleri -
$ DOLAR → Alış: 3,74 / Satış: 3,76
€ EURO → Alış: 4,68 / Satış: 4,69

Şaban Tören: Beykoz Belediye Başkanlığına adayım

Şaban Tören: Beykoz Belediye Başkanlığına adayım
  • 09.07.2013
  • 1.257 kez okundu

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, vakıfta düzenlenen bir kahvaltıyla CHP’den aday adaylığını resmen açıkladı.

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören, vakıfta düzenlenen bir kahvaltıyla CHP’den aday adaylığını resmen açıkladı. Baykal döneminde 3 kez aday adayı olmasına rağmen kendisini aday göstermemelerini o dönemlerde ilişkilerin farklılığından kaynaklandığını ileri süren Tören, “Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu’nun kararı ve desteği de var, delege ve üyelerimden ve Beykoz kamuoyundan aldığım destekle CHP’den 2014 yerel seçimlerinde Beykoz Belediye Başkanlığına aday olmaya karar verdim. Beykoz’u yönetmeye adayım” Dedi. “Ben iddia ediyorum 5 yıl içerisinde Beykoz’da bir tane işsiz bırakmam” diye oldukça iddialı konuşan Şaban Tören, toplantıda sert açıklamalarda bulunarak, Yerel seçimlerin CHP tarafından alınmaması durumunda, motosikletli radikal dinciler çıkar, açık giyen kızların üstüne kezzap atmaya başlar dedi.

şaban tören adaylık (6)

şaban tören adaylık (7)

şaban tören adaylık (5)

şaban tören adaylık

şaban tören adaylık (1)

Şaban Tören’in aday adaylığını açıkladığı toplantıya, CHP eski Milletvekili Bülent Tanla, İstanbul gerçeği gazetesi sahibi imam Bakır Üküş,  CHP Beykoz Gençlik Kolları Başkanı Ege Ercan, Beykoz Belediyesi’nin CHP’li Meclis Üyeleri Hayrullah Usta ve Erdal Öztürk, CHP Beykoz İlçe Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Çalık, bazı partililer ve eski sendikacılar ve basın mensupları katıldı.

şaban tören adaylık (9)

Beykoz Belediye Başkanlığına aday olmaya karar verdim.

Şaban Tören sözlerine, “ İlçe Yönetiminden Gençlik Kolları Başkanı ve yönetimden arkadaşlarımız burada meclis üyesi arkadaşlarımız var, vakıf yönetiminden arkadaşlarımız var, çok fazla kişiyi çağırmadık.

Ben Beykoz’u yönetmeye adayım. 1999 – 2004 – 2009’da da aday adayı idim, bu dönem partim aday gösterirse sizlerde destek verirseniz, adaylığım ile ilgili Beykoz Vakfı Yönetim Kurulu’nun kararı ve desteği de var, delege ve üyelerimden ve Beykoz kamuoyundan aldığım destekle CHP’den 2014 yerel seçimlerinde Beykoz Belediye Başkanlığına aday olmaya karar verdim.” Diyen Tören Parti üyelerinin eğilim yoklamasıyla karşı karşıya kaldıklarında Beykoz’da kiminle kazanıp sağlıklı yürüyebileceklerinin kararını vermelerini, yarın kazandıktan sonrada keşke oy vermeseydim demeyecek adaylara yönelmelerini önerdi. Seçim almak önemli değil diyen Tören “Biz seçim aldık, 89da yirmi bin oyla seçim aldık dokuz bin oyla teslim ettik tekrar 2004te seçim aldık tekrar kaybettik.  Onun için Beykoz bundan sonra kaybetmemeli mutlaka Beykoz kazanmalı.” Dedi.

 şaban tören adaylık (4)

Solun sahtesiyle değil, başarılı insanlarla seçimlere gitmeli

CHP, asla solun sahtesiyle değil, fotokopisi ile değil gerçekten sınıf mücadelesine inanmış kendi meslek gurubunda başarılı insanlarla Türkiye de seçimlere gitmeli. Yani seçimi alırsınız.  Ama aldıktan sonra, hele bu önümüzdeki dönemler çokta ciddi dönemler biz gerçekten sosyal demokrat, solcu, devrimci adaylarla kendini kanıtlamış insanlarla kamuoyunun önüne çıkmalıyız. Çünkü süreç çok kötü, konjektör hızlı gelişiyor, 11 yıldır siyasi iktidarın insanların üstünde yaşam biçimini dayatmaları sonucu patlama noktasına geldi. Gezi olaylarıyla başlayan ve Türkiye’ye sıçrayan milyonlarca gencin sokağa dökülmesinin nedeni 11 yıldır siyasi iktidarın dayatmalarının sonucudur, onun için Türkiye yol ayrımındadır.  Bu yerel seçimlerde biz CHP olarak başarı gösteremezsek, genel seçimlerde hiçbir heyecanımız hiçbir iddiamız kalmaz. Bu yerel seçimler Türkiye için gerçekten çok önemli, İstanbul’u Ankara’yı alamazsak genel seçimlerde başarı şansımız olmaz partimizde,  bizde dağılırız.”

 

Onların geri vitesini yerel seçimlerde ve meydanlarda biz sağlayacağız!

 

“Türkiye’de gezi parkı ile başlayan, gençlerin yükselttiği mücadele bizi de heyecanlandırdı. Hakikaten şimdi Türkiye’de bu baskı ve dayatmalara karşı çıkın dediğimizde milyonlarca gencin sokakta olacağını biliyoruz. Mısır olayından sonrada Türkiye’de siyasi iktidarda kendine biraz daha çeki düzen vermelidir. Ama demeçlerine bakıyoruz, hiç geri vites yok, onun için onların geri vitesini yerel seçimlerde ve meydanlarda biz sağlayacağız.

Yıllardır sokakta mücadele eden insanların çoğunluğu hayatını mücadeleye adamış, iz bırakan insanlardan oluşuyor. O zaman inatla parti içi demokrasiye kilitleneceğiz,  adaylaşma sürecinde gerçekten kime inanıyorsanız, kiminle seçimin kazanılacağına inanıyorsanız o adaylar için gece gündüz koşturacaksınız.

 

Ne kadar şişirme falan desek de oyları %40’ın altında değil!

 

“Kolay bir seçim değil birilerinin dediği gibi 2B’ler falan; siyasi iktidarın oy oranı belli ne kadar şişirme falan desek de oyları %40’ın altında değil. Beykoz’da genel seçimlerde 32 bin fark var aramızda şimdi köyler mahalle oldu, geçen dönem yerel seçimlerde 2500 fark vardı, köyler mahalle olunca 10 bin farkta oradan geldi. Bu seçim zor bir seçim, çok değerli aday adaylarımız var, hepsi mesleklerinde başarılı buradan hangi arkadaşımız çıkarsa çıksın hep birlikte kol kola girip bu yerel seçimlerde Beykoz’u ve İstanbul’u almak zorundayız.

Burada kim çıkarsa çıksın ama yöntem belli, ‘eğilim yoklaması’  eğilim yoklamasından sonra parti içinden çıkan arkadaşlarımızı 3’ünü 4’ünü kamuoyuna sunacaklar, kamuoyundan çıkan 2 arkadaşımdan birini yine büyük bir ihtimalle genel merkez değerlendirecek.

 

Baykal yönetiminde bunların hiçbir tanesi olmadı!

 

Bu bugüne kadar olmayan bir şey, ben bunu hakikaten demokratik bir işleyiş olarak görüyorum. Baykal yönetiminde bunların hiçbir tanesi olmadı, ilk defa 20 yıldır gerçekleşiyor. Şimdi ben 1999’da 2004’de 2009’da bizi aday yapmadılar, yapmadılar ama farklı ilişkilerle oldu bu işler. Bu gün partinin biraz daha sola dönük vicdanı olduğuna inanıyorum ben, genel başkandan kaynaklanan ve çok değerli parti meclis üyelerimin parti meclisinde olduğunu biliyorum, bu dönem kiminle 1 oy fazla alınıyorsa kendini ispatlamış, geçmişi bilinen, mücadelesi bilinen insanları aday yapacaklarına inanıyorum. Ama önce parti üyeleri bize onay vermiyorsa, Beykoz kamuoyu bize onay vermiyorsa bizi öne çıkarmıyorsa atamasınlar, yapmasınlar çünkü onlar öne çıkarmıyorsa seçim alınmayacak demektir. Onun için seçimi alabilecek insanları öne çıkarın.

 

İşsizlik durumu Diyarbakır’dan farklı değil!

 

“Bu kadro olayıdır, tek başına belediye yönetilmez, Beykoz Belediyesi bundan sonra daha da teknik ve sorunlu belediye olduğu için çok ciddi kadrolarla yönetmek zorundayız. Biliyorsunuz Beykoz’da mülkiyet sorunu en önemli sorun, bunun dışında işsizlik durumu Diyarbakır’dan farklı değil. Belediyede asfaltları ve diğer işleri bırakın ilgili birimler yapsın Belediye Başkanı kendisinden beklenen büyük projeleri ortaya koyabilecek, Beykoz’a yatırımcı getirebilecek, Beykoz’un sorunlarını çözebilecek biraz yüreği biraz bilgisi olan, çevresi ve dostları olan biri olmalı ve çevresi de aynı niteliğe sahip insanlardan oluşmalı. Eğer bu olmazsa,  ‘Ben belediyelerde sendika başkanlığı yaptım belediyelerde yöneticiliğin ne olduğunu bilirim.’ Belediye Başkanını kilitlerler, yarın bir gün Büyükşehir olmadı! Beykoz’da 4 tane büyük şirket var, 4 şirkette bin tane işçi var ve bu çocukların hepsi Beykoz’da, 1 sene maaş ödeyemezsiniz! Büyükşehir alınmazsa 1 sene maaş ödeyemezsiniz. Onun için Belediye Başkanlığına talep açan arkadaşlarımı ben çok yürekli buluyorum, Beykoz’da Belediye Başkanlığına talep açmak kolay bir şey değil.  Oraya oturdun mu daha 2. gün dünyanı şaşırırsın, şaşırtırlar, çünkü kime dokunsan ayağa kalkar.”

 

Yöntemini formülünü, bulurum, belediyeyi yönetirim!

 

 

“Evet! Beykoz’u da çağdaş, uygar bir ilçe yapman lazım, sana rağmen yapılıyor. Adam diyor ki ‘benim tapum var’, senin tapunun olması hiçbir şey ifade etmiyor Beykoz’da.

Yeni yasa çıktı, Şehircilik Bakanlığına bütün yetkiler verildi, adamlar arsaları topluyor sonrada diyor ki! Ben şu kadar kata bu kadar para öderim.  15 gün içerisinde paranı emlak değeri üzerinden bankaya yatırırlar projeyi de yaparlar.

Ben 40 yıldır hem sokakta hem üst düzey siyaset yapan bir arkadaşınızım, ben bir yöntemini formülünü, bulurum, insanları mağdur etmem son noktasına kadar mücadele ederim.  Ben belediyeyi yönetirim, bu güne kadar Beykoz’da belediyecilik yapılmadı. Yaptığını iddia edenler ortada, Beykoz ortada yani hiç kimsenin Beykoz’la ilgili ben şunu yaptım tekrar bunu yaparım diye bir iddiası olamaz.

Beykoz Belediyesi şeffaf yönetilecek.  Beykoz’da 5 yıl içerisinde bir tane işsiz bırakmam, mülkiyet sorunu çözümü konusunda yasal düzenlemeler vardır. 2015’de iktidarı alırsak ne 2B sorunu ne mülkiyet sorunu kalır. Benim evim 40 senedir hala yeşil alanda görünüyor. Bu 5. dönem Beykoz’u ayağa kaldıracak bir tane bile proje yapılmadı. Beykoz’u baştan aşağı yenileyecekler, bu yenilenmede bizim gibi insanlar rüştünü ispat etmiş sizin gibi insanlar yönetimlerde olmazsa bu yenilenme halkın aleyhine olur. Halkın lehine olabilmesi için gerçekten irade koyabilecek inanmış devrimci solcu mücadeleci insanlar belediyelerin kadrolarında olmalı. Yoksa Beykoz’da yoksul halkı savunmak kolay olmayacak.”

Bütün dünya internetten Beykoz’u görecek!

Diyen Şaban Tören ilk projesini de açıkladı, “Burada deri kundura varken saya atölyeleri vardı. Saya ustaları vardı. Şimdi bunlardan birisi şu an Ankara’da ve 40 ülkeye ayakkabı ihracatı yapıyor. Ben, 10 bin saya işçisinin üretim yapabileceği, Beykoz Belediyesi’nin şirketi önderliğinde, üst birlik kuracağım. Bu 10 tane 15 tane büyük sayacı, bu birliğin içinde yönetici olacaklar. Profesyonel, ihracatı bilen, dünyayı tanıyan, üretimi bilen bir insanı da bu 15 kişinin başına koyacağız. Bütün dünya internetten Beykoz’u görecek ve sayacımızı Çin’e götürmeyeceğiz, burada üretim yapacağız” diye konuştu.

şaban tören adaylık (10)

Kendi ideolojine uygun insanlara vermeye hangi yetkin var senin?

 Beykoz Belediyesi’nin icraatlarını da sert bir dille eleştiren CHP Beykoz Belediye Başkan Aday Adayı Şaban Tören, Askeri Kışla’nın İBB’ ye devredilmesini eleştirerek, “240 parsel karşılığı Büyükşehre verdi Büyükşehirde aynı yeri Üsküdar’daki bir tarikat vakfına, Hüdayi Vakfı’na verdi. Kadir Topbaş, ‘durak dikerken bile halka soracağız’ diyordu. Sen burada halka sormadan, kendi kafa yapına göre bir tarikata verdin. Oraya şimdi turizm amacıyla yanına otel yapılacak. Şimdi tarikata verilen bir yer uygun mu? Referandum yap o zaman, halka sor?” dedi. Kaymakdonduran’ın da Üsküdar Belediyesi’ne verildiğini hatırlatan Şaban Tören, “Beykoz sınırları içinde yer alan bu yerin, Üsküdar’a verdiler. Geldikten sonra hemen alkol yasağı koydu ve oranın rantından Beykoz değil Üsküdar Belediyesi faydalanıyor.” dedi.

şaban tören adaylık (8)

Hakikaten bu hainlik aşamasında

Konuşmasının devamında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i eleştirmeye devam eden Tören “Eğer Beykozluysan Beykoz’da yaşıyorsan ve halk seni oraya getirmişse elini vicdanına koyacaksın. Onlar sana oy veriyorsa sende Beykoz için çalışma yapmalısın. Önce kendi kapının önünü süpürmelisin” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti.

“ Biz bunun için yıllardır siyaset yapıyoruz. Ama bakıyoruz hakikaten bu hainlik aşamasında, sen şimdi Kaymakdonduran’ı Üsküdar belediyesine vermeyi, anlatabilir misin? Kime anlatabilirsin? Orayı kendi yaşam biçimine uygun, kendi ideolojine uygun insanlara vermeye hangi yetkin var senin? Beytaşı alıyorsun, özel bir yer açabilirsin ‘ben burada çay satarım başka bir şey satmam’ diyebilirsin, ama kamunun yerinde kendi yaşam biçimine felsefene uygun icraat yapamazsın, yaparsan toplum gerilir, toplum patlar ve işte tantanada başlar.”

şaban tören adaylık (2)

Yeni zenginleri türettiler

“Onun için biz burada bir arada yaşamayı planlıyorsak bir arada olacak diyorsak, herkes bir birine saygılı olacaksa herkes gerçekten bir birine yaşam biçimini dayatmayacaksa demokrasi içerisinde birlikte yaşarız. Yoksa birlikte yaşama şansımız kalmıyor, sen her türlü görüşünü demokrasiyi kullanıyorsun, geliyorsun tepeye onu ortadan kaldırıyorsun. Valla biz alışıyız bu işlere bize çok rahat batmaz ama onlara batar, onlar yeni zenginleri türettiler herkesin altında cipler, villalar sade Müslümanlık falan kalmadı, herkes paraya endekslendi. Onun için kavgaysa biz kavga etmek istemiyoruz ama rejim tehlikede rejimle oynuyorsunuz, onun için bu yerel seçimlerde sen ben yok. Kiminle oluyorsa onunla olsun bir adım öne çıkaralım bu düşüncelerimizi.”

şaban tören adaylık (3)

Bu dayatmalara asla boyun eğmeyeceğiz!

Türkiye çok zor günler geçiriyor, Mısır’da darbe oldu ancak bizim asla darbeyle işimiz yok sandık var. Gezi parkı demokrasiyi getirdi, birilerine sığınarak değil işin sahipleri bizleriz. Çalışanlar, bu ülkede yaşayan laik Atatürkçü yurtsever insanlar. Eğer biz irade koyamıyorsak, sokağa çıkmıyorsak, sokakta o gençlerin yanında olmuyorsak, o zaman bizim ne devrimciliğimizden ne solculuğumuzdan bahsedilmez.  Biz herkesi seviyoruz, onları da seviyoruz ama bize yapılan bu dayatmalara asla boyun eğmeyeceğiz.”

şaban tören adaylık (11)

Gencimizin gözlerini plastik mermiyle çıkardılar

“Gençleri görüyorsunuz, orada direnen gençlerin çoğu orta kesim gençlik, işi olan eğitimli gençlik onun için o geçlerimize de sahip çakacağız. Küçücük bir olayda 4 tane çadır kurulurken gittiler biber gazıyla, gaz bombasıyla, copla o gençlerimiz kafasını gözünü kırdılar 30 tane gencimizin 2 yabancı dil bilen gencimizin gözlerini plastik mermiyle çıkardılar. 8 bin tane yaralı var, sürek avı başladı evlerden topluyorlar, biz bunlara sessiz mi kalacağız? Bunlara sessiz kalıyorsak o zaman önümüzde ki o büyük dayatmalara büyük ayrışmalara da sessiz kalacağız demektir.”

şaban tören adaylık (8)

Radikal dinciler çıkar, açık giyinen kızımızın yüzüne kezzap atar

İşte! dayatmalar başladı, yaşam biçimine müdahale başladı, yarın bir gün bu yerel seçimleri alsınlar genel seçimlerde zaten asla umudumuz olmaz. Ondan sonra motosikletli radikal dinciler çıkar, açık giyinen kızımızın ayağına, yüzüne kezzap atar, Türkiye’de duyulur herkes içine hapsolur. Onun için bu yerel seçimleri sade bir belediye başkanlığı sade bir yerel seçim olarak görmeyin. Böyle bir ciddi tehlike var, bu yerel seçimlerde herkes birleşmeli herkesi gücü oranında bir arada tutmak lazım.” Dedi.

 

 

 

Reklam
Hentbolda Süper Kupa Beşiktaş Mogaz’ın
Hentbol Erkekler 2017 Süper Kupa maçında Beşiktaş Mogaz, Beykoz Belediyespor’u 28-26 mağlup ederek, Süper Kupa’nın sahibi oldu. Ankara THF Spor...
Beykoz Belediyespor Avrupa’da 2. Tura Yükseldi
Beykoz Belediyespor  Erkek Hentbol Takımı Avrupa EHF Kupasındaki ilk sınavında Kosova Temsilcisi Besa Fam Gaz Takımına 29-21 mağlup olduğu maçın...
Beykoz Belediyespor’un Avrupa Zaferi
Tarihinde ilk kez Avrupa Kupaları’nda oynayan Beykoz Belediyespor Erkek Hentbol Takımı, Avrupa (EHF) Kupasındaki rövanş maçında Kosova BESA Fam Gas Takımı’nı...
Beykoz’da Yeni Eğitim Öğretim Yılı İçin İstişare Toplantısı Düzenlendi
Beykoz Kaymakamlığı, Beykoz Belediyesi, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürleri, ilçedeki daire müdürleri, Okul Aile Birliği...
Kurbankent Tam Not Aldı
Beykoz Belediyesi tarafından Anadoluyakası’nın en modern kurban satış ve kesim alanı olarak kurulan Beykoz Kurbankent bu yıl da düzenli, temiz...
TÜGVA Beykoz’da Yeni Dönem Çalışmaları Devam Ediyor
Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Beykoz Temsilciği’nde yeniden yapılanma süreci devam ediyor. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ülke genelindeki kadrolarında revizyona gitmiş,...
CHP Yıldönümünü Kutladı
CHP Beykoz İlçe Örgütü, partinin kuruluşunun 94. yılını kutladı. Kuruluşun 94. yılı sebebiyle gerçekleşen Atatürk Anıtına çelenk bırakma törenine İlçe...
Cumhuriyet Kadınları, Kurtuluş Savaşı Temalı Sergi Düzenledi
Cumhuriyet Kadınları Derneği Beykoz Şubesi Kurtuluş Savaşı temalı resim ve fotoğraf sergisi düzenledi. İzmir’in düşman işgalinden kurtarıldığı 9 Eylül gününün...
Beykoz Ensar Arakan İçin Yardım Kampanyası Başlattı
Ensar Vakfı Beykoz Şubesi, Myanmar’da saldırıya uğrayan ve göç etmek zorunda kalan Arakanlı müslümanların yaralarını sarmak için yardım kampanyası başlattı. ...
Tatil Bitti Belediye Meclisi Çalışmalarına Yeniden Başladı
Beykoz Belediyesi Meclisi 1 aylık tatilin ardından çalışmalarına yeniden başladı. Beykoz Belediyesi Meclisi Eylül Ayı’nın ilk toplantısında Beykoz Belediye Başkanı...
BEYKOZ BLD. SPOR AVRUPA’DAKİ İLK SINAVINDA HK BESA FAM GAZ’A MAĞLUP OLDU
Beykoz Belediyepspor Avrupa Kupasındaki ilk sınavında Kosova Temsilcisi Besa Fam Gaz Takımına 29-21 mağlup oldu. Kosova Cumhuriyeti Şampiyonu olan rakibi...
Hamzaçebi bayram ziyaretlerine katıldı
TBMM Başkanvekili Akif Hamzaçebi, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen Kurban Bayramı ziyaretlerine katıldı. Beykoz’un Mahmut Şevketpaşa, Cumhuriyetköy, Bozhane, Göllü...
Ak Parti teşkilatı bayramlaşma töreni gerçekleşti
Ak Parti Beykoz İlçe Teşkilatı bayramlaşma töreni ilçe binasında gerçekleşti. Ak Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekilleri Hurşit Yıldırım ve Hasan...
Belediye Meydanında bayramlaşma töreni gerçekleşti
Kurban Bayramının ikinci gününde Beykoz Belediye Meydanında bayramlaşma töreni gerçekleşti. Törende Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ve Beykoz Belediye Başkanı Yücel...
Hamzaçebi: ‘Bu çağrıyı Beykoz’dan hükümete yapıyorum’
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma programında Myanmar Devleti’nin Arakanlılara...
ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. erol dogru dedi ki:

    Sabah agbi chip yi Sol olarak Kabul etmen biraz tuhafima gitti.chip non UST kadrolarindaki ulusalci yapiyi yikmak zor.artists beykoz da time merkezden atama olur.merkeze parayi basin a day our..suanda chip parti yonetimi olarak soyluyorum.millet in gazini alma gorevlni yapiyor.bunuda basariyor

YORUM YAZ